CA06COME22-12PB
Mfr.Part #
CA06COME22-12PB
Description
CONN PLUG MALE 5P SILV SLDR CUP
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Size, MIL :
Number of Contacts :
3
Active
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
5
Connector Type :
Plug, Male Pins
Backshell Material, Plating :
Feature :
Strain Relief
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Orientation :
N (Normal)
Current Rating :
74A
Current Rating (Amps) :
22A 74A
Voltage Rating :
Series :
MIL-DTL-5015, CA-COM-B
Features :
Strain Relief
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Shell Size - Insert :
Datasheets
CA06COME22-12PB
Plug, Male Pins Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 5 Positions Solder Cup Silver Nickel Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock