CA06COME20-22PBF97-44
Mfr.Part #
CA06COME20-22PBF97-44
Description
CONN PLUG MALE 6P SILV SLDR CUP
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
22A 74A
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Published :
Termination :
Solder Cup
Series :
MIL-DTL-5015, CA-COM-B
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shielding :
Subcategory :
Circular Connectors
No SVHC
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Military Standard :
MIL-DTL-5015
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
6
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
Plug, Male Pins Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Silver Nickel Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock