CA06COME20-22PBF80
Mfr.Part #
CA06COME20-22PBF80
Description
CONN PLUG MALE 6POS SILVER CRIMP
Contact Finish - Mating :
Silver
Contact Plating :
Silver
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Strain Relief
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55 °C
Number of Positions :
6
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Series :
MIL-DTL-5015, CA-COM-B
Termination :
Crimp
Features :
Strain Relief
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
Gender :
Male
Shell Material :
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Nickel
Packaging :
Metal
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Military Standard :
MIL-DTL-5015
Current Rating (Amps) :
22A 74A
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating :
Max Operating Temperature :
125 °C
Mounting Feature :
Subcategory :
Circular Connectors
RoHS :
Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage Rating :
Number of Contacts :
6
Connector Type :
Plug, Male Pins
Body Plating :
Nickel
Color :
Current Rating :
74A
Shielding :
Mount :
Free Hanging
Plug, Male Pins Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 6 Positions Crimp Silver Nickel Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock