CA06COME20-16PYDN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CA06COME20-16PYDN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CAC 9C 2#12 7#16 PIN PLUG
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast
Package :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
Current Rating (Amps) :
22A, 41A
Number of Positions :
9
Material Flammability Rating :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Polychloroprene
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Cable Opening :
0.748 (19.00mm)
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Product Status :
Active
Applications :
Automotive, Aviation, Industrial, Instrumentation, Military, Telecom
Mounting Feature :
Voltage Rating :
50V
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Orientation :
Y
Series :
MIL-DTL-5015, CA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Pins :
16
Termination :
Solder Cup
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast, Nickel
Primary Material :
Metal
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Published :
Shell Size, MIL :
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Base Product Number :
CA06C
Color :
Olive Drab
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Datasheets
CA06COME20-16PYDN
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 9 Positions Solder Cup NOT SPECIFIED Olive Drab Cadmium Y Threaded
CA06COME20-16PYDN Overview
Packaging is MIL SERIES CONNECTOR.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.As a product of the MIL-DTL-5015, CA Series, it can be found in this category.It has 16 pins.The device is operating at -55°C ~ 125°C Operating Temperature.