CA06COM-PG24-28S-B-01
Mfr.Part #
CA06COM-PG24-28S-B-01
RoHS :
Compliant
Current Rating :
22A
Orientation :
Straight
Contact Material :
Copper
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
Crimp
Length :
75mm
Number of Contacts :
24
Voltage Rating :
50V
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Plating :
Series :
CA-COM
Number of Positions :
24
Standard Circular Connector
Max Current Rating :
22A
Connector Type :
Circular, Plug
Mount :
Cable, Free Hanging
Max Operating Temperature :
125°C
Product Status :
Active
Radiation Hardening :
No
Current Rating (Amps) :
22A
Fastening Type :
Bayonet
Brand :
Circular, Plug Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Silver Nickel Straight Bayonet