CA06COM-PG24-28S
Mfr.Part #
CA06COM-PG24-28S
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Material :
Copper
Backshell Material, Plating :
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Positions :
24
Connector Type :
Circular, Plug
Number of Contacts :
24
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Fastening Type :
Bayonet
Current Rating :
22A
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
Orientation :
N (Normal)
Series :
CA-COM
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage Rating :
50V
Current Rating (Amps) :
22A
RoHS :
Details
Datasheets
CA06COM-PG24-28S
Circular, Plug Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 24 Positions Solder NOT SPECIFIED Nickel N (Normal) Bayonet