CA06COM-PG24-28S-01
Mfr.Part #
CA06COM-PG24-28S-01
Number of Positions :
24
Contact Material :
Copper
Max Operating Temperature :
125°C
Termination :
Crimp
RoHS :
Details
Mount :
Free Hanging
Number of Contacts :
24
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast, Nickel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage Rating :
50V
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Connector Type :
Circular, Plug
Series :
CA-COM
Orientation :
N (Normal)
Current Rating (Amps) :
22A
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Fastening Type :
Threaded
Current Rating :
22A
Min Operating Temperature :
-55°C
Package :
Bag
Circular, Plug Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp NOT SPECIFIED Nickel N (Normal) Threaded