CA06COM-PG24-28P-B-01
Mfr.Part #
CA06COM-PG24-28P-B-01
Connector Type :
Circular, Plug
Voltage Rating :
50V
RoHS :
Compliant
Shell Size, MIL :
Number of Positions :
24
Mount :
Free Hanging
Min Operating Temperature :
-55°C
Fastening Type :
Bayonet
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
22A
Number of Contacts :
24
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Contact Material :
Copper
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating :
22A
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Series :
MIL-DTL-5015, CA-COM-B
Circular, Plug Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp NOT SPECIFIED Nickel N (Normal) Bayonet