CA06COM-PG24-28P
Mfr.Part #
CA06COM-PG24-28P
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Material Flammability Rating :
Termination :
Solder
Voltage Rating :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Fastening Type :
Bayonet
RoHS :
Details
Cable Opening :
Length :
75mm
Mount :
Free Hanging
Max Current Rating :
22A
Connector Type :
Circular, Plug
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating :
22A
Contact Material :
Copper
Series :
CA-COM
Orientation :
Straight
Current Rating (Amps) :
22A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Contacts :
24
Standard Circular Connector
Plating :
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Positions :
24
Backshell, Coupling Nut
Datasheets
CA06COM-PG24-28P
Circular, Plug Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 24 Positions Solder Silver Nickel Straight Bayonet