CA06COM-PG22-19S-01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CA06COM-PG22-19S-01
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Plating :
Silver
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast, Nickel
Material Flammability Rating :
Contact Finish Thickness - Mating :
Orientation :
N (Normal)
RoHS :
Compliant
Primary Material :
Metal
Min Operating Temperature :
-55 °C
Brand :
Series :
MIL-DTL-5015, CA-COM
Current Rating :
22 A
Voltage Rating :
50V
Features :
Backshell, Coupling Nut
Product Category :
Standard Circular Connector
Product Type :
Standard Circular Connector
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Silver
Mounting Feature :
Base Product Number :
CA06C
Termination :
Crimp
Number of Contacts :
14
Shell Material :
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast
Operating Temperature :
-55°C~125°C
REACH SVHC :
No SVHC
ECCN Code :
EAR99
Cable Opening :
Product Status :
Active
Contact Finish - Mating :
Current Rating (Amps) :
22A
Applications :
Automotive, Aviation, Industrial, Instrumentation, Military, Telecom
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Polychloroprene
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Finish :
Nickel
Ratings :
Dust Tight, IP65, Water Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
Number of Positions :
14
Shell Size - Insert :
Gender :
Male
Body Material :
Aluminium
Mount :
Free Hanging
Package :
Bag
HTS Code :
Max Operating Temperature :
125 °C
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Subcategory :
Circular Connectors
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 14 Positions Crimp Silver Nickel Bulk N (Normal) Threaded