CA06COM-PG22-14S-B-01
Mfr.Part #
CA06COM-PG22-14S-B-01
Circular Connector Assemblies
Body Plating :
Nickel
Current Rating :
22A
Brand :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Plating :
Material Flammability Rating :
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Free Hanging
Mounting Feature :
Connector Type :
Circular, Plug
Standard Circular Connector
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Current Rating (Amps) :
22A
Polychloroprene
Max Operating Temperature :
125°C
Crimp
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Material :
Copper
EAR99
Number of Contacts :
Bag
Min Operating Temperature :
-55°C
Fastening Type :
Bayonet
Voltage Rating :
50V
Series :
MIL-DTL-5015, CA-COM-B
19 Weeks
Circular, Plug Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp NOT SPECIFIED Nickel N (Normal) Bayonet