CA06COM-PG22-14S
Mfr.Part #
CA06COM-PG22-14S
Voltage Rating :
50V
Current Rating (Amps) :
22A
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Metal
Body Plating :
Contact Material :
Copper
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Plating :
Polychloroprene
Current Rating :
22A
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Fastening Type :
Bayonet
Connector Type :
Circular, Plug
Series :
MIL-DTL-5015, CA-COM-B
Cable Opening :
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
Automotive, Aviation, Industrial, Instrumentation, Military, Telecom
Number of Contacts :
19 Weeks
Mount :
Free Hanging
Silver
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Mounting Feature :
Max Operating Temperature :
125°C
Circular Connectors
Gender :
Male
Datasheets
CA06COM-PG22-14S
Circular, Plug Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp NOT SPECIFIED Nickel N (Normal) Bayonet