CA06COM-PG22-14S-01
Mfr.Part #
CA06COM-PG22-14S-01
CA06C
Current Rating :
22A
Number of Contacts :
Standard Circular Connector
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Material :
Copper
Current Rating (Amps) :
22A
Gender :
Male
Shell Finish :
Nickel
Mount :
Free Hanging
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast, Nickel
Voltage Rating :
50V
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Crimp
Contact Plating :
Silver
Body Material :
Aluminium
Ratings :
Dust Tight, IP65, Water Resistant
Series :
MIL-DTL-5015, CA-COM
Body Plating :
Fastening Type :
Threaded
Min Operating Temperature :
-55°C
Connector Type :
Circular, Plug
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Color :
Silver
REACH SVHC :
No SVHC
Package :
Bag
Circular, Plug Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp NOT SPECIFIED Nickel N (Normal) Threaded