CA06COM-PG22-14P-B-F0
Mfr.Part #
CA06COM-PG22-14P-B-F0
Description
CONN PLUG HSNG MALE 19POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Product Type :
Standard Circular Connector
Housing Color :
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
16
REACH SVHC :
No SVHC
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Max Operating Temperature :
125 °C
Plating :
Details
Length :
74mm
Connector Type :
Plug Housing
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Includes :
Contact Plating :
19 Weeks
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Min Operating Temperature :
-55 °C
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Contact Type :
Crimp
Published :
Note :
Contacts Not Included
Number of Contacts :
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast
Max Current Rating :
22A
Series :
MIL-DTL-5015, CA-COM-B
Brand :
Gender :
Male
CA06C
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Package :
Bulk
Product Category :
Standard Circular Connector
Type :
For Male Pins
Termination :
Solder
Plug Housing Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) Nickel 19 Positions Bulk Reverse Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-5015, CA-COM-B