CA06COM-PG22-14P-B-01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CA06COM-PG22-14P-B-01
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Nickel
Brand :
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Product Status :
Active
Base Product Number :
CA06C
Color :
Silver
Number of Positions :
19
Cable Opening :
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Features :
Backshell, Coupling Nut
Voltage Rating :
50V
Orientation :
N (Normal)
Applications :
Automotive, Aviation, Industrial, Instrumentation, Military, Telecom
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Polychloroprene
Package :
Bag
Subcategory :
Circular Connectors
Product Category :
Standard Circular Connector
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Primary Material :
Metal
Series :
CA-COM
Material Flammability Rating :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
RoHS :
Details
Mounting Feature :
Shell Material :
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Product Type :
Standard Circular Connector
Current Rating (Amps) :
22A
Termination :
Crimp
HTS Code :
Published :
Backshell Material, Plating :
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, MIL :
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp NOT SPECIFIED Nickel N (Normal) Reverse Bayonet Lock