CA06COM-PG22-14P-01-F0
Mfr.Part #
CA06COM-PG22-14P-01-F0
Description
CONN PLUG HSNG MALE 19POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
19 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Fastening Type :
Threaded
Material Flammability Rating :
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
HTS Code :
Standard Circular Connector
Housing Color :
Silver
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Includes :
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Max Current Rating :
22A
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Size, MIL :
ECCN Code :
EAR99
Note :
Contacts Not Included
Length :
74mm
Contact Shape :
Circular
Gender :
Male
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Series :
MIL-DTL-5015, CA-COM
Polychloroprene
Published :
Connector Type :
Plug Housing
Features :
Backshell, Coupling Nut
Body Material :
Aluminium
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Number of Positions :
19
Package :
Bulk
Base Product Number :
CA06C
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Finish :
Nickel
Contact Size :
16
Product Category :
Standard Circular Connector
Plug Housing Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) Nickel 19 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-5015, CA-COM