CA06COM-ME24-28PWB
Mfr.Part #
CA06COM-ME24-28PWB
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
W
Contact Finish Thickness - Mating :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage Rating :
50V
Number of Positions :
24
Connector Type :
Plug, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current Rating (Amps) :
22A
Series :
CA-COM
Factory Lead Time :
19 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Features :
Backshell, Coupling Nut
RoHS Status :
RoHS Compliant
Subcategory :
Circular Connectors
Published :
Material Flammability Rating :
Termination :
Solder Cup
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Package :
Bag
Plug, Male Pins Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 24 Positions Solder Cup Silver Nickel W Reverse Bayonet Lock