CA06COM-ME22-14P-B
Mfr.Part #
CA06COM-ME22-14P-B
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Termination :
Solder Cup
Current Rating (Amps) :
22A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
19
Cable Opening :
ECCN Code :
EAR99
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Feature :
HTS Code :
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Material :
COPPER ALLOY
Features :
Backshell, Coupling Nut
Series :
CA-COM
Voltage Rating :
50V
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Silver
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 19 Positions Solder Cup Silver Nickel N (Normal) Reverse Bayonet Lock