CA06COM-F22-14S
Mfr.Part #
CA06COM-F22-14S
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast, Nickel
HTS Code :
Fastening Type :
Threaded
Max Current Rating :
22A
RoHS :
Details
Ratings :
Dust Tight, IP65, Water Resistant
Mounting Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage Rating :
50V
Current Rating (Amps) :
22A
Current Rating :
22A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
19
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Features :
Backshell, Coupling Nut
Primary Material :
Metal
Length :
59mm
Shell Size - Insert :
Termination :
Solder Cup
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast
Mount :
Free Hanging
Series :
MIL-DTL-5015, CA-COM
Bag
Datasheets
CA06COM-F22-14S
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 19 Positions Solder Cup Silver Nickel Bulk N (Normal) Threaded