CA06COM-E24-28S-B
Mfr.Part #
CA06COM-E24-28S-B
Features :
Coupling Nut
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
24
Mounting Feature :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Packaging :
Bulk
Feature :
Strain Relief
Contact Finish Thickness - Mating :
Voltage Rating :
50V
Current Rating (Amps) :
22A
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Series :
MIL-DTL-5015, CA-COM-B
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Solder Cup
Datasheets
CA06COM-E24-28S-B
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 24 Positions Solder Cup Silver Nickel Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock