CA06COM-E24-28S-01-F42
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CA06COM-E24-28S-01-F42
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
RoHS Compliant
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Finish Thickness - Mating :
Published :
Primary Material :
Metal
Color :
Silver
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Factory Lead Time :
15 Weeks
Shell Finish :
Nickel
Mounting Feature :
Shell Size, MIL :
Insert Material :
Polychloroprene
Brand :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Mating :
Silver
Termination :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage Rating :
50V
Product Type :
Standard Circular Connector
RoHS :
Details
Product Category :
Standard Circular Connector
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Product Status :
Active
Cable Opening :
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast, Nickel
Shell Material :
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast
Number of Positions :
24
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
22A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Package :
Bag
Base Product Number :
CA06C
Applications :
Automotive, Aviation, Industrial, Instrumentation, Military, Telecom
Fastening Type :
Threaded
Features :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Series :
CA-COM
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Material Flammability Rating :
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Silver Nickel N (Normal) Threaded