CA06COM-E24-28PWB-06
Mfr.Part #
CA06COM-E24-28PWB-06
Description
CIRCULAR
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Package :
Bag
Base Product Number :
CA06C
Brand :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Number of Positions :
24
Orientation :
W
Termination :
Solder Cup
Product Type :
Standard Circular Connector
RoHS :
Details
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
CA-COM
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage Rating :
50V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
22A
Product Category :
Standard Circular Connector
Features :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Material Flammability Rating :
Plug, Male Pins Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 24 Positions Solder Cup Silver Nickel W Reverse Bayonet Lock