CA06COM-E24-28P-B-01
Mfr.Part #
CA06COM-E24-28P-B-01
Description
CIRCULAR
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
HTS Code :
N (Normal)
Feature :
Strain Relief
Series :
MIL-DTL-5015, CA-COM-B
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Factory Lead Time :
12 Weeks
Backshell Material, Plating :
RoHS :
Details
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Product Category :
Standard Circular Connector
Features :
Coupling Nut
Current Rating (Amps) :
22A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
24
Brand :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Package :
Bag
Connector Type :
Plug, Male Pins
Voltage Rating :
50V
Mounting Feature :
Product Type :
Standard Circular Connector
Plug, Male Pins Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Silver Nickel Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock