CA06COM-E22-19P
Mfr.Part #
CA06COM-E22-19P
Description
CIRCULAR
Circular Connector Assemblies
Brand :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
22A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Circular Connectors
Current Rating :
22A
Ratings :
Dust Tight, IP65, Water Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Product Category :
Standard Circular Connector
Cable Opening :
Termination :
Solder Cup
Body Material :
Aluminium
Features :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Product Type :
Standard Circular Connector
Connector Type :
Plug, Male Pins
CA06C
Gender :
Male
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package :
Bag
Number of Positions :
14
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast, Nickel
RoHS :
Details
Feature :
Strain Relief
Mount :
Free Hanging
Series :
MIL-DTL-5015, CA-COM
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
Material Flammability Rating :
Packaging :
Bulk
Voltage Rating :
50V
Datasheets
CA06COM-E22-19P
Plug, Male Pins Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Silver Nickel Bulk N (Normal) Threaded