CA06COM-E22-14S-F42
Mfr.Part #
CA06COM-E22-14S-F42
Description
CIRCULAR
Stock
11
In Stock :
11
Fastening Type :
Threaded
Brand :
Features :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Published :
2014
HTS Code :
Product Type :
Standard Circular Connector
REACH SVHC :
No SVHC
Package :
Bag
Factory Lead Time :
19 Weeks
RoHS :
Details
Connector Type :
Circular
Voltage Rating :
50V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Silver
Shell Size - Insert :
22-14
Termination :
Crimp
Product Category :
Standard Circular Connector
Body Plating :
Unshielded
ECCN Code :
EAR99
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast, Nickel
Body Material :
Aluminium
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Number of Contacts :
19
Number of Positions :
19
Contact Material :
Copper
Gender :
Male
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Current Rating (Amps) :
22A
Silver
Circular Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp NOT SPECIFIED Nickel N (Normal) Threaded