CA06COM-E22-14S-B-06-A176
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CA06COM-E22-14S-B-06-A176
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Male
Brand :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Body Plating :
Nickel
REACH SVHC :
No SVHC
Product Status :
Active
Shell Finish :
Nickel
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating (Amps) :
22A
Contact Plating :
Gold, Silver
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast
Orientation :
N (Normal)
Color :
Silver
Primary Material :
Metal
Series :
CA-COM
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Package :
Bag
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Current Rating :
22A
Backshell Material, Plating :
Mount :
Free Hanging
RoHS :
Details
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Product Type :
Standard Circular Connector
Number of Contacts :
19
Mounting Feature :
Product Category :
Standard Circular Connector
Shell Size, MIL :
Insert Material :
Polychloroprene
Applications :
Automotive, Aviation, Industrial, Instrumentation, Military, Telecom
Connector Type :
Circular, Plug
Features :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Body Material :
Aluminium
Material Flammability Rating :
Shell Size - Insert :
Base Product Number :
CA06C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Subcategory :
Circular Connectors
Number of Positions :
19
Fastening Type :
Bayonet
Contact Material :
Copper
Cable Opening :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Voltage Rating :
50V
Termination :
Solder
Factory Lead Time :
19 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Finish Thickness - Mating :
19.7µin (0.50µm)
Circular, Plug Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 19 Positions Solder NOT SPECIFIED Nickel N (Normal) Bayonet