CA06COM-E22-14S-01-F42
Mfr.Part #
CA06COM-E22-14S-01-F42
Description
CIRCULAR
Factory Lead Time :
19 Weeks
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast
Published :
Fastening Type :
Threaded
Features :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
RoHS Status :
RoHS Compliant
Orientation :
N (Normal)
RoHS :
Details
CA06C
Brand :
Nickel
Product Type :
Standard Circular Connector
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Category :
Standard Circular Connector
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast, Nickel
Package :
Bag
Voltage Rating :
50V
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Subcategory :
Circular Connectors
Material Flammability Rating :
Series :
CA-COM
Current Rating (Amps) :
22A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Silver Nickel N (Normal) Threaded