CA06COM-E22-14S-01-44
Mfr.Part #
CA06COM-E22-14S-01-44
Description
CIRCULAR
Shielding :
Unshielded
COPPER ALLOY
Product Type :
Standard Circular Connector
Brand :
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Package :
Bag
Series :
MIL-DTL-5015, CA-COM
Shell Size, MIL :
Features :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Product Category :
Standard Circular Connector
Voltage Rating :
50V
Cable Opening :
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Subcategory :
Circular Connectors
Material Flammability Rating :
Feature :
Strain Relief
Current Rating (Amps) :
22A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast, Nickel
RoHS :
Details
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Silver Nickel Bulk N (Normal) Threaded