CA06COM-E22-14P-B-03
Mfr.Part #
CA06COM-E22-14P-B-03
Description
CIRCULAR
Connector Type :
PLUG
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Plating :
Silver
Fastening Type :
Bayonet
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
22A
Shell Size - Insert :
Material Flammability Rating :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Product Type :
Standard Circular Connector
Series :
CA-COM
Product Category :
Standard Circular Connector
Shielding :
Unshielded
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Positions :
19
Subcategory :
Circular Connectors
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Voltage Rating :
50V
Shell Material :
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast
Brand :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
22A
Free Hanging (In-Line)
RoHS :
Details
Mount :
Free Hanging
Package :
Bag
Factory Lead Time :
19 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Cable Opening :
Plug Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Silver Nickel Bulk N (Normal) Bayonet