CA06COM-E22-14P-01
Mfr.Part #
CA06COM-E22-14P-01
Description
CIRCULAR
Circular Connector Assemblies
Feature :
Strain Relief
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Bulk
Product Type :
Standard Circular Connector
Mounting Feature :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage Rating :
50V
Silver
Gender :
Male
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
19
Fastening Type :
Threaded
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast, Nickel
Features :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Brand :
Series :
MIL-DTL-5015, CA-COM
Body Material :
Aluminium
Package :
Bag
Mount :
Free Hanging
Product Category :
Standard Circular Connector
Ratings :
Dust Tight, IP65, Water Resistant
Current Rating (Amps) :
22A
Published :
Contact Finish - Mating :
Silver
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
Current Rating :
22A
Termination :
Crimp
Cable Opening :
Subcategory :
Circular Connectors
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shielding :
Unshielded
Plug, Male Pins Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Silver Nickel Bulk N (Normal) Threaded