CA06COM-E22-14P-01-44
Mfr.Part #
CA06COM-E22-14P-01-44
Description
CIRCULAR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Strain Relief
Ratings :
Dust Tight, IP65, Water Resistant
Subcategory :
Circular Connectors
Voltage Rating :
50V
Number of Positions :
19
Min Operating Temperature :
-55 °C
Package :
Bag
Current Rating (Amps) :
22A
Contact Plating :
Silver
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast, Nickel
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Mounting Feature :
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS :
Details
Shielding :
Unshielded
Product Type :
Standard Circular Connector
Max Operating Temperature :
125 °C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Brand :
Current Rating :
22 A
COPPER ALLOY
Mount :
Free Hanging
Product Category :
Standard Circular Connector
RoHS Status :
RoHS Compliant
Features :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Series :
MIL-DTL-5015, CA-COM
Shell Size, MIL :
Plug, Male Pins Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Silver Nickel Bulk N (Normal) Threaded