CA06COM-E22-12S-B-06
Mfr.Part #
CA06COM-E22-12S-B-06
Description
CIRCULAR
Male
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Contacts :
3
Product Category :
Standard Circular Connector
Termination :
Solder
Package :
Bag
Features :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Fastening Type :
Bayonet
Shielding :
Unshielded
Series :
CA-COM
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
Copper
Published :
Product Type :
Standard Circular Connector
Number of Positions :
5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
19 Weeks
Brand :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Plating :
Silver
Current Rating :
74A
Current Rating (Amps) :
22A, 74A
Backshell Material, Plating :
RoHS :
Details
Shell Size, MIL :
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
Min Operating Temperature :
-55°C
Ratings :
Waterproof
Voltage Rating :
50V
Connector Type :
Circular, Plug
Circular, Plug Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Free Hanging (In-Line) 5 Positions Solder NOT SPECIFIED Nickel N (Normal) Bayonet