CA02R22-14SA95F80
Mfr.Part #
CA02R22-14SA95F80
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
19
Contact Plating :
Current Rating :
22A
MIL-DTL-5015, CA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0μin 0.51μm
Factory Lead Time :
2 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
22A
Voltage Rating :
50V
Number of Contacts :
Olive Drab
Datasheets
CA02R22-14SA95F80
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded