CA02R22-14S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CA02R22-14S
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT FMALE 19P SOLDER CUP
Stock
21
In Stock :
21
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
DIN Conformance :
No
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-5015
Shielding :
HTS Code :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
19
Gender :
Receptacle
Contact Material :
Copper
Base Product Number :
CA02R
Current Rating :
22A
Mount :
Flanges, Panel
Package :
Bulk
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
Pbfree Code :
ECCN Code :
EAR99
Published :
2006
Contact Finish Thickness - Mating :
Body Material :
Aluminium
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
22-14
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Silver
Termination :
Solder Cup
Fastening Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
Orientation :
N (Normal)
Features :
Total Number of Contacts :
19
Primary Material :
Metal
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Voltage Rating :
50V
Empty Shell :
Series :
MIL-DTL-5015, CA
Ratings :
Dust Tight, IP65, Water Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating (Amps) :
22A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Product Status :
Active
MIL Conformance :
yes
Datasheets
CA02R22-14S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded