CA02L32A55SWBA176
Mfr.Part #
CA02L32A55SWBA176
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD SLDR
Contact Finish Thickness - Mating :
19.7μin 0.50μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Flanges, Panel, Through Hole
Voltage Rating :
50V
Orientation :
W
Min Operating Temperature :
-55 °C
Current Rating :
22A
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage - Rated :
50V
Features :
Max Operating Temperature :
125 °C
Shell Size - Insert :
32-A55
Current Rating (Amps) :
22A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Contacts :
54
Number of Positions :
55
Datasheets
CA02L32A55SWBA176
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 55 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Reverse Bayonet Lock