CA02L32A55SBA176
Mfr.Part #
CA02L32A55SBA176
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD SLDR
Number of Contacts :
54
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125 °C
Contact Finish - Mating :
Gold
Min Operating Temperature :
-55 °C
Orientation :
N (Normal)
Current Rating (Amps) :
22A
Number of Positions :
55
Contact Finish Thickness - Mating :
19.7μin 0.50μm
Current Rating :
22A
Voltage - Rated :
50V
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
32-A55
Mount :
Flanges, Panel, Through Hole
Voltage Rating :
50V
Datasheets
CA02L32A55SBA176
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 55 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock