CA02L32A55SB05
Mfr.Part #
CA02L32A55SB05
Description
CONN RCPT FMALE 55P SILVER SLDR
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Contacts :
54
Min Operating Temperature :
-55°C
Shielding :
Orientation :
N (Normal)
Voltage - Rated :
50V
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage Rating :
50V
Current Rating (Amps) :
22A
Shell Size, MIL :
Mount :
Flanges, Panel, Through Hole
Number of Positions :
55
Shell Size - Insert :
32-A55
Current Rating :
22A
Datasheets
CA02L32A55SB05
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 55 Positions Solder Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock