CA02L32A55PBA176
Mfr.Part #
CA02L32A55PBA176
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD SOLDER
Current Rating :
22A
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage - Rated :
50V
Max Operating Temperature :
125 °C
Shell Size - Insert :
32-A55
Shell Size, MIL :
Contact Finish Thickness - Mating :
19.7μin 0.50μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
55
Current Rating (Amps) :
22A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Cable, Flanges, Panel, Through Hole
Orientation :
N (Normal)
Number of Contacts :
54
Min Operating Temperature :
-55 °C
Voltage Rating :
50V
Datasheets
CA02L32A55PBA176
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 55 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock