CA02L24-28SB
Mfr.Part #
CA02L24-28SB
Description
CONN RCPT FMALE 24P SILVER SLDR
Stock
507
In Stock :
507
CA02L
Total Number of Contacts :
24
DIN Conformance :
No
Orientation :
N (Normal)
12 Weeks
Mixed Contacts :
No
Number of Positions :
24
Color :
Olive Drab
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
MIL-DTL-5015, CA-B
Filter Feature :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Dust Tight, IP67, Waterproof
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
22A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
22A
Backshell Type :
Solid
HTS Code :
Contact Plating :
Silver
Empty Shell :
Number of Contacts :
Voltage - Rated :
50V
Max Operating Temperature :
125 °C
Contact Finish Thickness - Mating :
MIL Conformance :
yes
Mount :
Flanges, Panel, Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish - Mating :
Silver
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Published :
2006
Shell Size - Insert :
24-28
Voltage Rating :
50V
Datasheets
CA02L24-28SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 24 Positions Solder Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock