CA02L24-28PXB
Mfr.Part #
CA02L24-28PXB
Description
CONN RCPT MALE 24P SILVER SOLDER
Max Operating Temperature :
125 °C
Contact Finish Thickness - Mating :
Backshell Type :
Solid
Metal
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
yes
Mount :
Cable, Flanges, Panel, Through Hole
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
12 Weeks
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Current Rating :
22A
Filter Feature :
No
Orientation :
X
Current Rating (Amps) :
22A
Min Operating Temperature :
-55 °C
Voltage Rating :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Features :
Total Number of Contacts :
24
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Silver
DIN Conformance :
No
Shell Size, MIL :
Number of Positions :
24
Aluminum Alloy
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
Voltage - Rated :
50V
Number of Contacts :
IEC Conformance :
Datasheets
CA02L24-28PXB
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 24 Positions Solder Silver Olive Drab Cadmium Bulk X Reverse Bayonet Lock