CA02L24-28PWB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CA02L24-28PWB
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 24P SILVER SOLDER
Stock
558
In Stock :
558
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
22A
Primary Material :
Metal
Color :
Olive Drab
Current Rating :
22A
Voltage - Rated :
50V
Base Product Number :
CA02L
Shell Material :
Aluminum Alloy
Max Operating Temperature :
125 °C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage Rating :
50V
Product Status :
Active
Min Operating Temperature :
-55 °C
Contact Finish Thickness - Mating :
Orientation :
W
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Package :
Bulk
Shell Size, MIL :
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
24-28
Gender :
Receptacle
Mount :
Cable, Flanges, Panel, Through Hole
Features :
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Material :
Copper
Termination :
Solder
RoHS :
Compliant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
2006
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
24
Series :
MIL-DTL-5015, CA-B
Number of Contacts :
24
Shielding :
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Silver
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Silver
Datasheets
CA02L24-28PWB
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 24 Positions Solder Silver Olive Drab Cadmium Bulk W Reverse Bayonet Lock