CA02L24-28PBA176
Mfr.Part #
CA02L24-28PBA176
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD SOLDER
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Plating :
Silver
Series :
MIL-DTL-5015, CA-B
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Current Rating (Amps) :
22A
Current Rating :
22A
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage Rating :
50V
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Number of Positions :
24
Voltage - Rated :
50V
Mount :
Cable, Flanges, Panel, Through Hole
Contact Finish Thickness - Mating :
19.7μin 0.50μm
Features :
Datasheets
CA02L24-28PBA176
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 24 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock