CA02L24-28PB
Mfr.Part #
CA02L24-28PB
Description
CONN RCPT MALE 24P SILVER SOLDER
Stock
558
In Stock :
558
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
24
Number of Contacts :
24
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
MIL-DTL-5015, CA-B
Current Rating (Amps) :
22A
Voltage - Rated :
50V
RoHS :
N
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Mount :
Cable, Flanges, Panel, Through Hole
Primary Material :
Metal
Max Operating Temperature :
125 °C
Option :
GENERAL PURPOSE
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Active
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Size - Insert :
24-28
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Aluminum Alloy
Contact Plating :
Olive Drab Cadmium
Brand :
Current Rating :
22A
Voltage Rating :
50V
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Published :
2006
Datasheets
CA02L24-28PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 24 Positions Solder Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock