CA02L24-28P
Mfr.Part #
CA02L24-28P
Description
CONN RCPT MALE 24P SILVER SOLDER
Voltage Rating :
50V
Number of Positions :
24
Copper
Max Operating Temperature :
125 °C
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Mount :
Cable, Flanges, Panel, Through Hole
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Filter Feature :
No
Contact Plating :
Shell Size, MIL :
Number of Contacts :
24
IEC Conformance :
Current Rating (Amps) :
22A
Shell Size - Insert :
Current Rating :
22A
Series :
MIL-DTL-5015, CA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-5015
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
RoHS :
Compliant
Min Operating Temperature :
-55 °C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Ratings :
Dust Tight, IP65, Water Resistant
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
CA02L24-28P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 24 Positions Solder Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded