CA02L22-19SBA34
Mfr.Part #
CA02L22-19SBA34
Description
CONN RCPT FMALE 14P SILVER SLDR
Number of Positions :
14
Shell Size, MIL :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
MIL-DTL-5015, CA-B
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Finish :
Nickel
Current Rating :
22A
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Mount :
Flanges, Panel, Through Hole
Current Rating (Amps) :
22A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Voltage Rating :
50V
Total Number of Contacts :
14
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
CA02L22-19SBA34
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 14 Positions Solder Silver Nickel Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock