CA02L22-19SB
Mfr.Part #
CA02L22-19SB
Description
CONN RCPT FMALE 14P SILVER SLDR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
14
Current Rating :
22A
Voltage - Rated :
50V
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Voltage Rating :
50V
Mount :
Flanges, Panel, Through Hole
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
22A
Empty Shell :
Series :
MIL-DTL-5015, CA-B
Total Number of Contacts :
14
Datasheets
CA02L22-19SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 14 Positions Solder Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock