CA02L22-14PB
Mfr.Part #
CA02L22-14PB
Description
CONN RCPT MALE 19P SILVER SOLDER
Voltage Rating :
50V
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
19
Series :
MIL-DTL-5015, CA-B
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Solder
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Active
Number of Contacts :
19
Min Operating Temperature :
-55 °C
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Mount :
Flanges, Panel
GENERAL PURPOSE
Contact Plating :
Silver
Voltage - Rated :
50V
Current Rating :
22A
Max Operating Temperature :
125 °C
Contact Finish Thickness - Mating :
RoHS :
Compliant
Current Rating (Amps) :
22A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
CA02L22-14PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 19 Positions Solder Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock