CA02L22-14P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CA02L22-14P
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 19P SILVER SOLDER
Stock
121
In Stock :
121
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Solder
Empty Shell :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
Features :
Base Product Number :
CA02L
Mixed Contacts :
No
Voltage - Rated :
50V
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Package :
Bulk
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Voltage Rating :
50V
Fastening Type :
Threaded
Gender :
Receptacle
Product Status :
Active
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
2013
RoHS :
Compliant
Number of Contacts :
19
Primary Material :
Metal
Max Operating Temperature :
125 °C
MIL Conformance :
yes
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Silver
Mount :
Flanges, Panel, Through Hole
Shell Material :
Aluminum Alloy
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Shielding :
HTS Code :
Shell Size, MIL :
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
22-14
Ratings :
Dust Tight, IP65, Water Resistant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Plating :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Total Number of Contacts :
19
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
Copper
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Mounting Feature :
Flange
Current Rating (Amps) :
22A
Number of Positions :
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
N (Normal)
Min Operating Temperature :
-55 °C
Filter Feature :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Series :
MIL-DTL-5015, CA
Backshell Type :
Solid
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-5015
Current Rating :
22A
Datasheets
CA02L22-14P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 19 Positions Solder Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded