CA02COME28A63PB
Mfr.Part #
CA02COME28A63PB
Description
CONN RCPT MALE 28P SILV SLDR CUP
Stock
47
In Stock :
47
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
28
Cable Opening :
IEC Conformance :
No
Current Rating :
41A
Reverse Bayonet Lock
Number of Contacts :
3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
22A 41A
Option :
GENERAL PURPOSE
Subcategory :
Circular Connectors
Gender :
Receptacle
Shell Size, MIL :
Backshell Type :
Solid
Termination :
Solder Cup
Shell Size - Insert :
28-A63
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
REACH SVHC :
No SVHC
MIL Conformance :
yes
COPPER ALLOY
Body Material :
Aluminium
Package :
Bulk
Mixed Contacts :
Nickel
Published :
2000
Metal
Empty Shell :
Datasheets
CA02COME28A63PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Panel Mount 28 Positions Solder Cup Silver Nickel Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock