CA02COME28-22SB01
Mfr.Part #
CA02COME28-22SB01
Description
CONN RCPT FMALE 6P SILVER CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
yes
Flanges, Panel
ECCN Code :
EAR99
N (Normal)
Total Number of Contacts :
6
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Reverse Bayonet Lock
IEC Conformance :
No
Cable Opening :
Material Flammability Rating :
Filter Feature :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
6
Shell Size - Insert :
28-22
Aluminum Alloy and Zinc Die Cast
Mixed Contacts :
yes
Primary Material :
Metal
MIL Conformance :
Current Rating (Amps) :
22A 135A
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
DIN Conformance :
Current Rating :
135A
Datasheets
CA02COME28-22SB01
ITT Cannon CA02COME28-22SB01
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy and Zinc Die Cast Panel Mount 6 Positions Crimp Silver Nickel Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock